Pilates je celostna, izredno nežna a učinkovita vadba, s katero utrdite in oblikujete svoje telo, ga razgibate in sprostite.
S pilates vadbo oblikujemo krepak trup, kajti s krepitvijo le-tega dosežemo povezanost medeničnih, trebušnih in hrbtnih mišic, ki tako delujejo sklenjeno in tvorijo stabilno jedro. Redna vadba pilates nam zagotavlja pravilen položaj hrbtenice ter odpravi in zmanjša možnost nastanka bolečin v križu.
Naše telo tudi postaja skladno grajeno, ne preveč mišičasto, močno, a hkrati gibčno. Vaje so oblikovane tako, da aktivirajo tudi manjša in težje dostopna mišična vlakna, ki sicer ostajajo zapostavljena in kot taka predstavljajo šibko točko našega telesa. Izvedba vaj je počasnejša in tekoča, z upoštevanjem pravilnega t.i. pilates dihanja.
Tak način vadbe je blagodejen za mišice in vezi, predvsem pa le-teh ne obremenjuje, temveč jih krepi na izjemno blag način in brez bolečin. Pilates vadba je tako na nek način preventivni ukrep proti poškodbam ter način celovite izgradnje telesa, ki omogoča usklajeno gibanje ter njegovo optimalno delovanje. Pilates deluje pri vseh; ne glede na starost, spol ali stopnjo fizične pripravljenosti. Vaje, ki variirajo od osnovnih do ekstremno kompleksnih, se namreč vedno prilagajajo zmožnostim vadečega.
Ker skozi vadbo intenzivno aktivirate mišice v predelu trupa, zaradi česar bo posledično vaša drža telesa postala bolj pokončna. Z redno vadbo boste izboljšali zavedanje lastnega telesa in zato hitreje opazili spremembe ali opozorilne znake bolezni ali bolečin.
Pilates odlično
oblikuje telo, predvsem v predelu pasu.
Poglobljeno dihanje med vadbo umirja telo, povečuje usmerjenost misli na izvajanje vaj, telo prečisti in deluje zelo antistresno na vaš intenzivni življenjski ritem. Tako bolje spite in lažje prenašate stres. Redno gibanje sprošča energetske blokade in velike napetosti v telesu, poveča gibljivost telesa, koordinacijo in ravnotežje, kar z leti vedno bolj potrebujete, da lahko opravljate vsa življenjska opravila (vozite avto, nosite vrečke iz trgovine, dvigujete otroke …).
Pilates tudi preprečuje inkontinenco (uhajanje urina v kateremkoli življenjskem obdobju) oz. preventivno poskrbi, da do tega sploh nikoli ne pride. Za to so odgovorne mišice medeničnega dna, ki jih je potrebno pridno stiskati pri vsaki vaji.
Pilates pogosto priporočajo tudi fizioterapevti za rehabilitacijo po različnih poškodbah telesa, pomaga tako ženskam, moškim, mlajšim kot starejšim in tudi otrokom.
Ugodno vpliva na spolno življenje, saj se z rednim izvajanjem vaj poveča občutek v predelu medeničnega dna.
Na vadbo pridite oblečeni v pajkice (ženske) ali trenirko (moški) in oprijeto majico ali top, da vas preširoka oblačila ne bodo ovirala pri gibanju, lahko ste bosi ali v nogavicah. Športnih copat ne potrebujete. Ne pozabite na brisačo in plastenko z vodo.
PRIPOROČILO:
Če na Pilates vadbo prihajate prvič in principa te vadbe še ne poznate, priporočam, da to sporočite predhodno pri prijavi na vaš prvi obisk preko e-pošte ali na tel. številko 030 30 09 30.
Vabljeni!
Mišice so izjemno pomembne za vzdrževanje pravilne pokončne drže ter zdrave hrbtenice. Kot močne zategnjene elastične vrvi vežejo skupaj hrbtenico in medenični obroč ter s svojim usklajenim delovanjem zagotavljajo pravilen, stabilen položaj pri različnih gibih ter držah telesa.
Mišice trupa delimo na povrhnje in globoke. Globoke mišice trupa se naraščajo na vsako vretence hrbtenice in jo s tem podpirajo, zato so najbolj pomembne mišice za vzdrževanje stabilnega položaja hrbtenice pri različnih gibih in držah telesa. Te mišice krepimo na vadbi. Sodoben način življenja od nas zahteva, da veliko časa presedimo in smo tako zaradi prisiljenih položajev izpostavljeni nenaravnim in asimetričnim obremenitvam.
Če manj časa posvetimo gibanju, slabi tudi naša mišična moč in posledično se mišice po telesu nesorazmerno razvijejo. Če je mišica zaradi nepravilne lege sklepa dolgo v podaljšanem položaju, se lahko raztegne, njena moč pa se posledično zmanjša. Prav tako se mišica, ki je v skrajšanem položaju, skrajša in njen tonus se poveča. To lahko povzroči še večje nepravilnosti v legi sklepa ter postopoma vodi do bolečin ter funkcionalnih motenj, ki pa se jih s korekturno vadbo da povsem popraviti.
Dlje časa trajajoča funkcionalna motnja lahko preide v deformacijo, strukturno spremembo kostnega in živčno-mišičnega sistema, ki se je le z lastno aktivnostjo ne da več popraviti. Vadba s poudarkom na vajah za zaščito hrbtenice vsebuje raztezanje mišičnih skupin nagnjenih k skrajšavam in krepitev mišic, nagnjenih k oslabitvam. Tako preprečuje ter korigira funkcionalne motnje.
Športni klub v gibanju
Šmartinska cesta 53, 1000 Ljubljana
030 30 09 30