V prvem delu bloga o črevesni mikroflori sem pisala o izjemnem pomenu ravnovesja v našem črevesju, kjer morajo dobre bakterije prevladovati nad škodljivimi. Danes pa se bom – kot obljubljeno – podrobneje posvetila temu, kako vsakodnevno skrbeti za zdrav mikrobiom.
PRAVILNA PREHRANA JE KLJUČ DO HARMONIJE:
Za ohranjanje zdrave črevesne flore je pravilna prehrana ključnega pomena. Medtem ko naj imajo polnovredne žitarice, sadje in zelenjava v prehrani osrednjo vlogo, je treba biti pozoren na čas njihovega uživanja. Sadje – na primer - je sicer polno vitaminov, a v drugi polovici dneva se mu raje izognite, saj vam v tem času lahko povzroči težave. Zakaj? Zaradi visoke vsebnosti sladkorja.
Še veliko večjo previdnost velja nameniti procesiranemu sladkorju, ki spodbuja rast škodljivih bakterij in gliv, kot je recimo kandida. Zato se je zelo pametno izogibati predelani hrani in sladkarijam s trgovskih polic.
A to ne pomeni, da morate sladkor povsem izločiti iz svoje prehrane. Nasprotno!!!! Sladkor je vir energije, ki ga telo nujno potrebuje. Sladkor je pravzaprav edina hrana za naše možgane. Iz emocionalnega vidika pa sladkor predstavlja tolažbo.
Zato se nikakor ne odrekajte sladkorju, vendar pa ga uživajte le v dopoldanskem času. Pri izbiri sladil dajte prednost naravnim alternativam, kot so sadje, suho sadje, kakovosten med, javorjev, datljev in agavin sirup. Vsak dan si privoščite sladek zajtrk. Sprostite se in si privoščite palačinke, domače zavitke, ali celo čokolado, če ste zelo sladkosnedi in vas čez dan večkrat premaga hrepenenje po sladkorju. Na ta način boste svojemu telesu zagotovili sladkor, ki ga potrebuje, obenem pa poskrbeli, da se vam popoldne ali zvečer ne bo zahotelo »sladkarijskega pohoda«, ko sta naši prebava in presnova že upočasnjeni.
Če se zvečer znajdete pred omamno čokolado ali mamljivimi piškoti, si obljubite, da boste v njih uživali takoj naslednje jutro. S tem se vam ne bo potrebno odrekati, temveč boste tovrstne pregrehe le prestavili na čas, ko vam praktično ne škodujejo. Seveda pa ne pozabite, da so vsi ogljikovi hidrati, kot sta na primer kruh in testenine, tudi sladkor.
S takšnim pristopom boste ohranjali ravnovesje v svoji prehrani in črevesni flori, kar bo močno pozitivno vplivalo na vaše zdravje.
V GIBANJU DO ZDRAVJA:
Redna telesna aktivnost spodbuja prekrvavitev v prebavnem traktu in tako ustvarja boljše pogoje za zdravo črevesno floro.
STRES V GLAVI, TEŽAVE V ČREVESJU:
Stres ruši ravnovesje v črevesju.
Kakorkoli se mogoče nekoliko čudno sliši, vendar vsaj pol ure na dan, ko si vzamemo čas le zase, da se resnično sprostimo, lahko dela čudeže v našem črevesju.
Naj bo to meditacija, sprehod v naravi, slikanje na platno ali klepet s prijateljico s kozarcem limonade v roki… Vsakdo ve za sebe, kaj je tisto, kar ga bo sprostilo in umirilo. Naj bo to čas, ko si dovolimo, da pozabimo na vsakodnevno naglico in se posvetimo lastnemu duševnemu in fizičnemu počutju, ne glede na to, kako smo zaposleni.
SANJE ZA ZDRAVJE:
Dovolj kakovostnega spanca podpira razvoj zdrave črevesne mikroflore. Seveda pa že vrabci čivkajo, da je za doseganje kakovostnega spanca treba oditi v posteljo vsaj ob deseti uri.
NAŠE PRIJATELJICE - PROBIOTIČNE KULTURE:
Probiotiki so neprecenljivi zavezniki za naše zdravje, ki jih priporočam prav vsakomur dvakrat letno. Če bi se zelo dosledno in vsakodnevno držali načel zdravega življenjskega sloga, kot sem ga opisala zgoraj, morda uživanje probiotikov ne bi bilo nujno potrebno. Vendar pa se nam vsem nemalokrat zgodi, da naš zdrav način življenja nekoliko zdrsne in takrat so probiotične kulture naša »prva pomoč«.
Probiotiki so dobre bakterijske kulture, so koristni mikroorganizmi, ki se v našem črevesju razmnožijo in kolonizirajo ter tako močno pripomorejo k prevladi dobrih bakterij nad škodljivimi, kar – zdaj to že vemo – predstavlja pogoj za dobro počutje in zdravje.
Da bi bilo uživanje probiotikov kar najbolj učinkovito, priporočam dvomesečno probiotično kuro dvakrat na leto. Najprimernejši čas za to je jesen, da se okrepimo za zimo ter pomlad, ko se spopadamo s pomladansko utrujenostjo. Tudi narava z enakonočjema nas v teh dveh obdobjih energijsko najbolj podpira pri tem.
Seveda pa je ključno izbrati prave probiotične kulture za naš namen ter naše potrebe. Za preventivno krepitev imunskega sistema priporočam EFI Acidophilus. Pri težavah s črevesjem je EFI Entero prava izbira, medtem ko je EFI Boulardii pravi za tiste, ki se soočate z nagnjenostjo k diareji in težavami, povezanimi z glivo kandido.
Ajda Rodman
(Lastnica naturopatskega studia Balansera in avtorica Programa revitalizacije 2022 in Programa revitalizacije 2023 v okviru Športnega kluba V Gibanju)
Športni klub v gibanju
Šmartinska cesta 53, 1000 Ljubljana
030 30 09 30