Črevesna harmonija

14 September 2023

V prvem delu bloga o črevesni mikroflori sem pisala o izjemnem pomenu ravnovesja v našem črevesju, kjer morajo dobre bakterije prevladovati nad škodljivimi. Danes pa se bom – kot obljubljeno – podrobneje posvetila temu, kako vsakodnevno skrbeti za zdrav mikrobiom.


PRAVILNA PREHRANA JE KLJUČ DO HARMONIJE:

Za ohranjanje zdrave črevesne flore je pravilna prehrana ključnega pomena. Medtem ko naj imajo polnovredne žitarice, sadje in zelenjava v prehrani osrednjo vlogo, je treba biti pozoren na čas njihovega uživanja. Sadje – na primer - je sicer polno vitaminov, a v drugi polovici dneva se mu raje izognite, saj vam v tem času lahko povzroči težave. Zakaj? Zaradi visoke vsebnosti sladkorja.


Še veliko večjo previdnost velja nameniti procesiranemu sladkorju, ki spodbuja rast škodljivih bakterij in gliv, kot je recimo kandida. Zato se je zelo pametno izogibati predelani hrani in sladkarijam s trgovskih polic.


A to ne pomeni, da morate sladkor povsem izločiti iz svoje prehrane. Nasprotno!!!! Sladkor je vir energije, ki ga telo nujno potrebuje. Sladkor je pravzaprav edina hrana za naše možgane. Iz emocionalnega vidika pa sladkor predstavlja tolažbo.


Zato se nikakor ne odrekajte sladkorju, vendar pa ga uživajte le v dopoldanskem času. Pri izbiri sladil dajte prednost naravnim alternativam, kot so sadje, suho sadje, kakovosten med, javorjev, datljev in agavin sirup. Vsak dan si privoščite sladek zajtrk. Sprostite se in si privoščite palačinke, domače zavitke, ali celo čokolado, če ste zelo sladkosnedi in vas čez dan večkrat premaga hrepenenje po sladkorju. Na ta način boste svojemu telesu zagotovili sladkor, ki ga potrebuje, obenem pa poskrbeli, da se vam popoldne ali zvečer ne bo zahotelo »sladkarijskega pohoda«, ko sta naši prebava in presnova že upočasnjeni.


Če se zvečer znajdete pred omamno čokolado ali mamljivimi piškoti, si obljubite, da boste v njih uživali takoj naslednje jutro. S tem se vam ne bo potrebno odrekati, temveč boste tovrstne pregrehe le prestavili na čas, ko vam praktično ne škodujejo. Seveda pa ne pozabite, da so vsi ogljikovi hidrati, kot sta na primer kruh in testenine, tudi sladkor.


S takšnim pristopom boste ohranjali ravnovesje v svoji prehrani in črevesni flori, kar bo močno pozitivno vplivalo na vaše zdravje.


V GIBANJU DO ZDRAVJA:

Redna telesna aktivnost spodbuja prekrvavitev v prebavnem traktu in tako ustvarja boljše pogoje za zdravo črevesno floro.


STRES V GLAVI, TEŽAVE V ČREVESJU:

Stres ruši ravnovesje v črevesju.


Kakorkoli se mogoče nekoliko čudno sliši, vendar vsaj pol ure na dan, ko si vzamemo čas le zase, da se resnično sprostimo, lahko dela čudeže v našem črevesju.


Naj bo to meditacija, sprehod v naravi, slikanje na platno ali klepet s prijateljico s kozarcem limonade v roki… Vsakdo ve za sebe, kaj je tisto, kar ga bo sprostilo in umirilo. Naj bo to čas, ko si dovolimo, da pozabimo na vsakodnevno naglico in se posvetimo lastnemu duševnemu in fizičnemu počutju, ne glede na to, kako smo zaposleni.


SANJE ZA ZDRAVJE:

Dovolj kakovostnega spanca podpira razvoj zdrave črevesne mikroflore. Seveda pa že vrabci čivkajo, da je za doseganje kakovostnega spanca treba oditi v posteljo vsaj ob deseti uri.


NAŠE PRIJATELJICE - PROBIOTIČNE KULTURE:

Probiotiki so neprecenljivi zavezniki za naše zdravje, ki jih priporočam prav vsakomur dvakrat letno. Če bi se zelo dosledno in vsakodnevno držali načel zdravega življenjskega sloga, kot sem ga opisala zgoraj, morda uživanje probiotikov ne bi bilo nujno potrebno. Vendar pa se nam vsem nemalokrat zgodi, da naš zdrav način življenja nekoliko zdrsne in takrat so probiotične kulture naša »prva pomoč«.


Probiotiki so dobre bakterijske kulture, so koristni mikroorganizmi, ki se v našem črevesju razmnožijo in kolonizirajo ter tako močno pripomorejo k prevladi dobrih bakterij nad škodljivimi, kar – zdaj to že vemo – predstavlja pogoj za dobro počutje in zdravje.


Da bi bilo uživanje probiotikov kar najbolj učinkovito, priporočam dvomesečno probiotično kuro dvakrat na leto. Najprimernejši čas za to je jesen, da se okrepimo za zimo ter pomlad, ko se spopadamo s pomladansko utrujenostjo. Tudi narava z enakonočjema nas v teh dveh obdobjih energijsko najbolj podpira pri tem.


Seveda pa je ključno izbrati prave probiotične kulture za naš namen ter naše potrebe. Za preventivno krepitev imunskega sistema priporočam EFI Acidophilus. Pri težavah s črevesjem je EFI Entero prava izbira, medtem ko je EFI Boulardii pravi za tiste, ki se soočate z nagnjenostjo k diareji in težavami, povezanimi z glivo kandido.

 

Ajda Rodman

(Lastnica naturopatskega studia Balansera in avtorica Programa revitalizacije 2022 in Programa revitalizacije 2023 v okviru Športnega kluba V Gibanju) 


by Barbara Šogorič 11 October 2024
PRIČNEMO v ponedeljek, 16.septembra na lokaciji Šentvid in v nadaljevanju tudi na ostalih lokacijah, v torek, 17.septembra tudi v ZD Bežigrad. Veliko je vaše zanimanje za vadbe v novi sezoni in če zato še niste prejeli odgovora na vašo prijavo v emailu, jo boste v prihodnjih dneh. HVALA za zaupanje, hvala , da boste spet v gibanju z mojo ekipo vaditeljic in mano. Po tolikih letih gibanja z vami je še posebej prijeten občutek, ko se mnogi znova in znova vsako leto vračate nazaj v telovadnice z nami! Velik objem in topel pozdrav vsem, vidimo se že prihodnji teden! Barbara
by Barbara Šogorič 2 October 2024
Medtem, ko sva z Adrijano že polno v gibanju z vami, vaditeljica Zala še nabira kilometre pod nogami na znani romarski poti El Camino de Santiago , vaditeljica Naja bo konec tedna preživela še v Franciji :), vaditeljica Sara na Hrvaškem. Naslednji teden pa bomo že v polnem številu z vami in tudi danes ob 19h ŠTART vadbe v Domu skupnosti v Savskem naselju VELJA! Izjemno število prijav, celo več kot lansko leto, HVALA za zaupanje in željo, da boste ponovno v gibanju z nami! Brez rednega gibanja se še čevelj ne obuje zlahka!
by Barbara Šogorič 25 March 2024
Prva ponedeljkova vadba bo izvedena 8.aprila , ker zaradi Velikonoċnega ponedeljka vadba na 1.aprila ne bo potekala.
by Barbara Šogorič 14 March 2024
Bližajoča pomlad polni skupine, zato za Bežigradom v Domu skupnosti v ponedeljek, 18.marca odpiramo dodatni termin , kajti sredin poka po šivih.
by Barbara Šogorič 13 March 2024
Sonce danes nas je spomnilo na poletje in če si ga želite še več, vabljene ta konec tedna v Opatijo na dogodek "Vikend na OFF" , ki se bo odvijal tretjič. Med drugim bomo z dr. Ano Debevc Prašnikar govorile o pravilni osnovni negi kože in o načinih, ki ohranjajo dobro ravnovesje ženskih hormonov po 40.letu. Zakaj bi pustile, da nam neravnovesje hormonov povzroča slab spanec, nihanje razpoloženja, nabiranje dodatnih kilogramov, pomanjkanje energije, "meglo" v spominu in druge poznane znake (pred) menopavznega obdobja, če obstajajo načini, da se jim izognemo. Druženje na morju bo zanimivo in prijetno. Podrobnosti dogodka najdete TUKAJ .
by Barbara Šogorič 6 March 2024
Intenzivnost na jutranji vadbi se je začela povečavati . Male žogice, ki smo jih uporabljale za dodatno intenzivnost v januarju, smo zamenjale z elastičnimi trakovi in v marcu in aprilu bomo vadbo s trakovi nadaljevale. Nudijo nam občutek dodatne obremenitve , kot da bi vadile z utežmi in še večkrat se bodo na vadbi pojavile funkcionalne vaje za izboljšanje mišične moči in ostalih motoričnih sposobnosti. Teme, ki smo jih odprle v pogovoru na vadbi, o (ne)ravnovesju hormonov in drastičnem zmanjšanju mišične moči v obdobju po 40.letu, bodo del programa tudi na prihajajočem tretjem vikend ODDIHU v Opatiji , prihodnji konec tedna. Če se katera od vas želi pridružiti, srčno vabljene. druženje bo zato na morju še toliko bolj zanimivo in pestro.  Podrobnosti preberite TUKAJ .
by Barbara Šogorič 19 January 2024
Člane kluba vabim na TRETJI ODDIH, tokrat v morski OPATIJI
by Barbara Šogorič 30 November 2023
V sredo, 29.novembra smo pričeli izvajati vadbo za našega novega naročnika, Četrtno skupnost Bežigrad v Domu skupnosti . Zanimanje za to lokacijo je veliko, ker pa ne omogoča parkiranja v bližini, priporočamo, da na vadbo krajani Bežigrada pridete s kolesom ali peš.
29 November 2023
Po definiciji je termoregulacija sposobnost organizma za ohranjanje optimalne (pravilne) telesne temperature, tudi ob znatno drugačnih temperaturah našega okolja. Kaj to pravzaprav pomeni? Vsi vemo, da naj bi bila naša telesna temperatura, če jo merimo pod pazduho, nekje med 36 in 36,8 stopinjami Celzija. Ali se to spremeni, če gremo na počitnice v puščavo, kjer temperature sežejo do 45 ali celo 50 stopinj Celzija??? NE! Kaj pa, če gremo v Sibirijo, kjer se soočimo s temperaturo okolja 50 stopinj Celzija pod lediščem? Tudi v takem okolju bo naše telo ohranilo optimalno telesno temperaturo, torej 36 do 36,8 stopinj Celzija pod pazduho. ZAKAJ? ZATO, KER JE TO TEMPERATURA, KI JO TELO POTREBUJE ZA PRAVILNO DELOVANJE. Vsako odstopanje od pravilne temperature pomeni spremenjeno /nepravilno delovanje v določenem delu telesa, kjer prihaja do odstopanja. Naj za lažje in boljše razumevanje navedem nekaj primerov: Če je v glavi prevroče ali prehladno, hipofiza, hipotalamus in tudi ščitnica NE DELUJEJO PRAVILNO. Če je v pljučnem delu prehladno, so pljuča zelo dovzetna za virusne okužbe. Če je v črevesju prevroče, prihaja tam do fermentacije hrane, zaradi česar je absorpcija hranil praktično onemogočena. Termoregulacija je torej izjemno pomemben mehanizem našega telesa. Marsikdo bi na tej točki pomislil, da se nam s termoregulacijo ni potrebno ukvarjati, saj temperaturo naše telo uravnava samo. Žal pa je tako, da to funkcijo telo dobro opravlja le do takrat, ko to zmore! Če pa z našim življenjskim slogom telo ošibimo in ga vsakodnevno pregrevamo, kaj hitro znotraj nas pride do nepravilnih temperatur. Običajno se telo najprej začne pregrevati v trebušni votlini, posledično pa to vpliva na temperature v drugih delih telesa. Nikakor pa ne govorimo le o pregrevanju in o previsokih temperaturah. Še precej bolj patološke so prenizke temperature, ko se v določenih delih telo začne ohlajati. V hladu ni energije, ni življenja. V Balanseri zaradi vsega zgoraj napisanega ogromno pozornosti namenjam telesnim temperaturam, na podlagi katerih izvedem analizo delovanja vašega telesa. Merim temperaturo v glavi, v pljučih ter v trebušni votlini. Od teh temperatur je odvisno delovanje celega telesa, so odvisni vsi procesi in vsaka najmanjša kemijska reakcija, ki poteče v telesu. Nemalokrat je telesu treba pomagati , da se ohladi ali ogreje in to je prvi pogoj na poti k pravilnejšemu delovanju, torej zdravju. Ajda Rodman Lastnica naturopatskega studia Balansera in avtoric Programa revitalizacije 2022 in Programa revitalizacije 2023 v okviru Športnega kluba V Gibanju .
by Barbara Šogorič 10 November 2023
Odpiramo NOVO lokacijo za Bežigradom in sicer za četrtno skupnost Bežigrad. PILATES vadba bo potekala vsako sredo ob 19.00 uri v Domu skupnosti na Belokranjski 6. Vadba je za prebivalce četrtne skupnosti brezplačna. Informacije in prijave: info@vgibanju.si  Vabljeni!
More posts
Share by: