Skrivnostni svet črevesne flore

Aug 25, 2023

Medtem, ko redno gibanje že dolgo povezujemo z izboljšanjem telesne kondicije in zdravja, pa nekoliko manj z zdravjem povezujemo lastno črevesno floro, na katero vpliva tudi gibanje.


Prav zato si pred začetkom nove gibalne sezone v športnem klubu V gibanju z vami želim deliti nekaj misli in dejstev o omenjeni tematiki.

Črevesna flora, imenovana tudi črevesna mikrobiota ali črevesni mikrobiom…te besede marsikomu zvenijo kot nekaj medicinskega, celo znanstvenega ali težko razumljivega, pa vendar gre v resnici le za svet mikroorganizmov, ki naseljujejo naše prebavne trakte, večinoma debelo črevo.


Sama si mikrobioto rada predstavljam kot drobcena, drobcena bitja, jaz pa sem njihov planet. In vsi – tako jaz, kot oni – moramo težiti k zdravemu sobivanju. Jaz skrbim za njih, oni pa skrbijo zame.


Ta drobcena bitja so bakterije, virusi, glive in drugi enocelični organizmi…Ja, v našem črevesju ves čas prebivajo tudi virusi in glive. In tudi med bakterijami najdemo tako dobre, koristne bakterije, kot patogene, škodljive bakterije.


Meni se zdi enako, kot med ljudmi. Tudi na naši Zemlji živimo tako dobri, prijazni ljudje, kot nekaj tistih, ki v sebi nosijo slabe lastnosti. Vendar dokler v določeni skupnosti prevladujejo dobri ljudje, je svet tam lep. Ko nadvladajo »hudobni« ljudje, sta mir in sreča izgubljena.


In prav enako se dogaja v našem črevesju, mi pa smo vsak za sebe njihova skupnost. Dokler v nas prevladujejo dobri mikroorganizmi, uživamo v zdravju. Ko pa se pretirano razmnožijo slabi mikroorganizmi, se soočimo z boleznijo in celo emocionalnimi in psihičnimi težavami.


Ja, prav ste prebrali. V zadnjem desetletju so znanstveniki močno napredovali na področju črevesne flore in dokazali celo povezavo med mikrobioto in čustvenim ter psihičnim stanjem posameznika. V svetu se že uveljavlja nov pristop zdravljenja depresije. Namesto predpisovanja antidepresivov se ponekod raje poslužujejo zdravljenja črevesne flore in vse kaže, da nov pristop deluje.


Kar spomnite se kakšnega trenutka, ko ste imeli zares močno tremo ali ste bili zaradi česa napeti in na trnih. V katerem delu telesa ste to čutili? V črevesju! Zelo pogosta reakcija organizma v takem trenutku je »črvinčenje« in povečano ter mehkejše odvajanje blata.

Niso Kitajci že tisoče let nazaj črevesju zaman govorili »drugi možgani«.


Jasno je, da od črevesne flore ali mikrobiote ni odvisna le naša prebava, kot bi marsikdo mislil. Vse skupaj sega precej dlje. Naša črevesna flora pomaga pri izgradnji našega celotnega imunskega sistema, sintetizira vitamine in vpliva na naše razpoloženje.


Verjetno se na tem mestu že vprašate, od česa je torej odvisna naša črevesna flora in kako lahko vplivamo nanjo.


Da pa ne bo današnji blog predolg, naj kljub temu na tem mestu zaključim. Za danes si želim, da minutko svojega časa namenite razmisleku o napisanem in si ustvarite lastno predstavo skrivnostnega sveta znotraj nas samih.


O tem, kako skrbeti za ta čudoviti svet, in tudi o tem, kako ga uničujemo, pa nadaljujem prav kmalu in vas že zdaj toplo vabim k branju.

 

Ajda Rodman


(Lastnica naturopatskega studia Balansera in avtorica Programa revitalizacije 2022 in Programa revitalizacije 2023 v okviru Športnega kluba V Gibanju)

by Barbara Šogorič 25 Mar, 2024
Prva ponedeljkova vadba bo izvedena 8.aprila , ker zaradi Velikonoċnega ponedeljka vadba na 1.aprila ne bo potekala.
by Barbara Šogorič 14 Mar, 2024
Bližajoča pomlad polni skupine, zato za Bežigradom v Domu skupnosti v ponedeljek, 18.marca odpiramo dodatni termin , kajti sredin poka po šivih.
by Barbara Šogorič 13 Mar, 2024
Sonce danes nas je spomnilo na poletje in če si ga želite še več, vabljene ta konec tedna v Opatijo na dogodek "Vikend na OFF" , ki se bo odvijal tretjič. Med drugim bomo z dr. Ano Debevc Prašnikar govorile o pravilni osnovni negi kože in o načinih, ki ohranjajo dobro ravnovesje ženskih hormonov po 40.letu. Zakaj bi pustile, da nam neravnovesje hormonov povzroča slab spanec, nihanje razpoloženja, nabiranje dodatnih kilogramov, pomanjkanje energije, "meglo" v spominu in druge poznane znake (pred) menopavznega obdobja, če obstajajo načini, da se jim izognemo. Druženje na morju bo zanimivo in prijetno. Podrobnosti dogodka najdete TUKAJ .
by Barbara Šogorič 06 Mar, 2024
Intenzivnost na jutranji vadbi se je začela povečavati . Male žogice, ki smo jih uporabljale za dodatno intenzivnost v januarju, smo zamenjale z elastičnimi trakovi in v marcu in aprilu bomo vadbo s trakovi nadaljevale. Nudijo nam občutek dodatne obremenitve , kot da bi vadile z utežmi in še večkrat se bodo na vadbi pojavile funkcionalne vaje za izboljšanje mišične moči in ostalih motoričnih sposobnosti. Teme, ki smo jih odprle v pogovoru na vadbi, o (ne)ravnovesju hormonov in drastičnem zmanjšanju mišične moči v obdobju po 40.letu, bodo del programa tudi na prihajajočem tretjem vikend ODDIHU v Opatiji , prihodnji konec tedna. Če se katera od vas želi pridružiti, srčno vabljene. druženje bo zato na morju še toliko bolj zanimivo in pestro.  Podrobnosti preberite TUKAJ .
by Barbara Šogorič 19 Jan, 2024
Člane kluba vabim na TRETJI ODDIH, tokrat v morski OPATIJI
by Barbara Šogorič 30 Nov, 2023
V sredo, 29.novembra smo pričeli izvajati vadbo za našega novega naročnika, Četrtno skupnost Bežigrad v Domu skupnosti . Zanimanje za to lokacijo je veliko, ker pa ne omogoča parkiranja v bližini, priporočamo, da na vadbo krajani Bežigrada pridete s kolesom ali peš.
29 Nov, 2023
Po definiciji je termoregulacija sposobnost organizma za ohranjanje optimalne (pravilne) telesne temperature, tudi ob znatno drugačnih temperaturah našega okolja. Kaj to pravzaprav pomeni? Vsi vemo, da naj bi bila naša telesna temperatura, če jo merimo pod pazduho, nekje med 36 in 36,8 stopinjami Celzija. Ali se to spremeni, če gremo na počitnice v puščavo, kjer temperature sežejo do 45 ali celo 50 stopinj Celzija??? NE! Kaj pa, če gremo v Sibirijo, kjer se soočimo s temperaturo okolja 50 stopinj Celzija pod lediščem? Tudi v takem okolju bo naše telo ohranilo optimalno telesno temperaturo, torej 36 do 36,8 stopinj Celzija pod pazduho. ZAKAJ? ZATO, KER JE TO TEMPERATURA, KI JO TELO POTREBUJE ZA PRAVILNO DELOVANJE. Vsako odstopanje od pravilne temperature pomeni spremenjeno /nepravilno delovanje v določenem delu telesa, kjer prihaja do odstopanja. Naj za lažje in boljše razumevanje navedem nekaj primerov: Če je v glavi prevroče ali prehladno, hipofiza, hipotalamus in tudi ščitnica NE DELUJEJO PRAVILNO. Če je v pljučnem delu prehladno, so pljuča zelo dovzetna za virusne okužbe. Če je v črevesju prevroče, prihaja tam do fermentacije hrane, zaradi česar je absorpcija hranil praktično onemogočena. Termoregulacija je torej izjemno pomemben mehanizem našega telesa. Marsikdo bi na tej točki pomislil, da se nam s termoregulacijo ni potrebno ukvarjati, saj temperaturo naše telo uravnava samo. Žal pa je tako, da to funkcijo telo dobro opravlja le do takrat, ko to zmore! Če pa z našim življenjskim slogom telo ošibimo in ga vsakodnevno pregrevamo, kaj hitro znotraj nas pride do nepravilnih temperatur. Običajno se telo najprej začne pregrevati v trebušni votlini, posledično pa to vpliva na temperature v drugih delih telesa. Nikakor pa ne govorimo le o pregrevanju in o previsokih temperaturah. Še precej bolj patološke so prenizke temperature, ko se v določenih delih telo začne ohlajati. V hladu ni energije, ni življenja. V Balanseri zaradi vsega zgoraj napisanega ogromno pozornosti namenjam telesnim temperaturam, na podlagi katerih izvedem analizo delovanja vašega telesa. Merim temperaturo v glavi, v pljučih ter v trebušni votlini. Od teh temperatur je odvisno delovanje celega telesa, so odvisni vsi procesi in vsaka najmanjša kemijska reakcija, ki poteče v telesu. Nemalokrat je telesu treba pomagati , da se ohladi ali ogreje in to je prvi pogoj na poti k pravilnejšemu delovanju, torej zdravju. Ajda Rodman Lastnica naturopatskega studia Balansera in avtoric Programa revitalizacije 2022 in Programa revitalizacije 2023 v okviru Športnega kluba V Gibanju .
by Barbara Šogorič 10 Nov, 2023
Odpiramo NOVO lokacijo za Bežigradom in sicer za četrtno skupnost Bežigrad. PILATES vadba bo potekala vsako sredo ob 19.00 uri v Domu skupnosti na Belokranjski 6. Vadba je za prebivalce četrtne skupnosti brezplačna. Informacije in prijave: info@vgibanju.si  Vabljeni!
by Barbara Šogorič 07 Nov, 2023
Sporočamo, da je med krompirjevimi počitnicami zdravstvenemu domu Bežigrad, v katerem organiziramo vadbo vsak torek ob 19.30, uspela preureditev telovadnice , tako danes FIZIOLATES vadba poteka nemoteno dalje s še boljšimi pogoji za gibanje . Skupina je trenutno polno zasedena.
by Barbara Šogorič 07 Nov, 2023
V november smo včeraj štartali ponovno s polno Adrijanino ponedeljkovo FIZIOLATES skupino v Šentvidu , v Kosezah je vaditeljica Vesna pričela s funkcionalno vadbo za enega naših naročnikov . Vadbo namreč organiziramo tudi za podjetja in ustanove, ki skrbijo za redno gibanje svojih zaposlenih. Pridružite se naši družini podjetij in organizacij za katere organizitramo vadbo v živo ali on-line preko posnetkov v naši mobilni aplikaciji.
More posts
Share by: